ОБШУК/ТИМЧАСОВИЙ ДОСТУП ДО РЕЧЕЙ ТА ДОКУМЕНТІВ

12.03.2019

 

Під час тимчасового доступу може бути вилучено предмети та документи, щодо яких точно відомо, що вони знаходяться в певному місці.

При проведенні обшуку слідчий може не знати, які саме документи або предмети він знайде, але вилучати при цьому може все, що на його думку має значення для кримінальної справи.

Підставою як для тимчасового доступу, так і обшуку є ухвала слідчого судді, суду.

 

Виконання ухвали при тимчасовому доступі:

Зазначена в ухвалі особа зобов’язана пред’явити оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію володільцю.

Особа, яка пред’являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов’язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду.

Виконання ухвали при обшуку:

Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності — іншій присутній особі повинна бути пред’явлена ухвала і надана її копія.

Слідчий, прокурор має право оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження.

 

Особа, у житлі чи іншому володінні якої проводиться обшук, має право користуватися правовою допомогою адвоката на будь-якій стадії проведення обшуку.

 

Обшук або огляд житла чи іншого володіння особи, обшук особи здійснюються з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування відповідної слідчої (розшукової) дії.

!! Слід пам’ятати, що протокол підписують усі учасники, які брали участь у проведенні процесуальної дії (ч. 5 ст. 104 КПК).

 

За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Обшук особи повинен бути здійснений особами тієї ж статі.

Усе майно, яке правоохоронці можуть вилучити у вашому офісі/квартирі/іншому приміщенні поділяють на дві категорії:

  1. Майно, яке визначено в ухвалі слідчого судді та надано дозвіл на відшукання та вилучення.

 

  1. Майно, яке в ухвалі слідчого судді НЕ визначено, а отже і дозвіл на його відшукання та вилучення НЕ надано. Таке майно має назву «тимчасово вилучене майно», і на нього правоохоронці зобов’язані або накласти арешт, або повернути вам.

 

Проте слідчі судді часто зазначають в ухвалі про проведення обшуку нечіткі формулювання переліку майна, яке дозволяється вилучити.

АЛГОРИТМ ДІЙ

Ситуація №1— слідчий суддя відмовляє у арешті

  • Якщо правоохоронці протягом 48 години не звернулися до суду із клопотанням про арешт майна або все ж звернулися, проте слідчий суддя відмовив у арешті, то майно повинно негайно повертатися особі, у якої воно було вилучено.

 

  • підготувати клопотання про повернення тимчасово вилученого майна до слідчого/прокурора.

 

 

Ситуація № 2 – слідчий суддя наклав арешт на тимчасове вилучене майно

 

  • Якщо слідчий суддя наклав арешт на тимчасово вилучене майно, то в такому випадку пропонуємо вам два способи повернення майна:
  • звернутися до апеляційного суду із апеляційною скаргою на ухвалу слідчого судді про накладення арешту на тимчасово вилучене майно;

 

При зверненні до суду із апеляційною скаргою, важливо дотримуватися строків.

Якщо ви були присутні на судовому засіданні, то оскаржити арешт майна зможете не пізніше 5 днів з моменту оголошення ухвали суду.

Якщо не були присутні у судовому засіданні оскаржити можна не пізніше 5 днів з моменту отримання копії ухвали суду про накладення арешту.

  • звернутися до слідчого судді із клопотанням про скасування арешту майна.

У разі необхідності повернення майна вилученого під час обшуку звертайтесь до адвокатів компанії «GIRALDA»

+38 097 509 86 91, +38 066 784 08 29.